Jak dbać o biżuterię z metali szlachetnych

Jak dbać o biżuterię z metali szlachetnych

Biżuteria, nawet ta najpiększniejsza, najdroższa i najokazalsza, z czasem traci swój pierwotnny blask i nic tego procesu nie jest w stanie zatrzymać na dłużej. To procesy chemiczne występują tu przeciw naszym błyskotkom. Metale oddziałują na siebie, inne się utleniają. Nie możemy temu całkowicie zapobiec (chociaż przy prawidłowym przechowywaniu biżuterii możemy to na pewno spowolnić), ale możemy przywrócić biżuterii jej blask i wspaniałaość stosując odpowiednie metody czyszczenia.

Na temat prawidłowego przechowywania biżuterii wypowiemy się w kolejnym poście - już teraz zapraszamy Was do lektury :) Dziś natomiast zajmiemy się wskazaniem prawidłowych form pielęgnacji naszych kosztowności.

DOMOWE SPOSOBY CZYSZCZENIA BIŻUTERII

Na wstępie zaznaczyć należy, że większość "babcinych sposobów" czyszczenia biżuterii jest absolutnym błędem i nie powinna mieć miejsca. Stosując sodę, sól, czy pastę do zębów może i na chwilę przywrócimy blask naszym skarbom, jednak będzie to tylko na chwilę... Do tego możemy uszkodzić biżuterię, zadrapać ją, porysować, obluzowć kamienie, zmatowić je, uszkodzić szlify... Lista szkód, jakie możemy w taki sposób wyrządzić jest naprawdę bardzo długa... Zresztą tak "czyszczona" biżuteria bardzo szybko odwdzięczy się nam za wyrządzone jej szkody i w rezultacie bedzie wyglądać jeszcze gorzej i to w bardzo krótkim czasie.

W przypadku, gdy nasze skarby wymagają naprawdę niewielkiej interwencji możemy spróbować zamoczyć je w ciepłej wodzie z szarym mydłem, a następnie bardzo dokładnie osuszyć i przetrzeć delikatną ichrą czy flanelką. I z domowych sposobów to wszystko, co możemy z czystym sumieniem polecić.

ŚCIERECZKI DO CZYSZCZENIA

W przypadku zabrudzeń, na które raczej nie zadziała woda z mydłem polecmy zakup profesjonalnych ściereczek do czyszczenia. Ściereczki te nie obciążą bardzo budżetu, a na pewno będą skuteczniejsze, niż wszelkie domowe sposoby. Są nawilżone specjalną substancją (dlatego wydawać się będą tłuste), jednak jest to cel zamierzony. Oprócz tego, że wyczyszczą naszą biżuterie, to jeszcze ją nabłyszczą :) Należy tylko pamiętać, że nie czyścimy tą samą ściereczką przedmiotów z różnych kruszców. W naszych salonach można nabyć tego typu ściereczki, jednak bardzo dokładnie opiszcie sprzedawcy, do czego będą używane.

PŁYNY DO CZYSZCZENIA BIŻUTERII

Innym sposobem czyszczenia biżuterii jest użycie specjalnych płynów dostępnych w sklepach jubilerskich. Osoby, które nie mają jednak wiedzy i doświadczenia w tym zakresie mogą swoją biżuterię uszkodzić, a do tego nie da sie ukryć, że płyny te w zetknięciu z zabrudzoną biżuterią wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach.

PROFESJONALNE CZYSZCZENIE BIŻUTERII

W tym przypadku zachęcamy do powierzenia biżuterii specjalistom - czyli nam. Zajmiemy się nią w sposób należyty i przy użyciu profesjonalnych technik i sposobów doprowadzimy ją do dawnej świetności. Zalecamy, aby raz na jakis czas zafundować naszym błyskotkom kompleksowe zabiegi pielęgnacyjne :)

POLEROWANIE RĘCZNE - w przypadku delikatnych przedmiotów, w niewielkim stopniu zabrudzonych stosuje sie najczęściej ręczne metody polerowania.

POLEROWANIE W POLERCE BĘBNOWEJ - większą biżuterię polerujemy przy użyciu polerki bębnowej, która w sposób profesjonalny i bezpieczny wyczyści i wypoleruje poszczególne elementy biżuterii.

CZYSZCZENIE W MYJCE ULTRADŹWIĘKOWEJ - większość profesjonalnycjh pracowni jubilerskich używa tej metody - my również.  Bardzo delikatną biżuterię, o skomplikowanych kształtach trudno jest wyczyścić w sposób tradycyjny. Ultradźwięki, dzięki delikatnemu działaniu i dogłębnemu wnikaniu we wszelkie miejsca czynią proces czyszczenia szybkim i bardzo dokładnym.

Poniżej przykłady biżuterii, której nasi fachowcy przywrócili pierwotny blask:

Mamy nadzieję, że zamieszczone tu informacje okążą sie pomocne. Zapraszamy Was do dzielenia sie z nami Waszymi doświadczeniami z zakresu czyszczenia biżuterii jak i innych zagadnień związanych w Waszymi byskotkami :)

    Dodaj komentarz