Często zdarza się, że nasza ulubiona biżuteria ulegnie uszkodzeniu, zmatowieje czy się odbarwi. Mamy wtedy tak naprawdę dwie możliwości. Zakupić całkowicie nową biżuterię, lub dokonać napraw. Naprawa biżuterii jest opcją zdecydowanie tańszą, oraz wygodniejszą. Bardzo często naprawia się i restauruje biżuterię otrzymaną w spadku po rodzicach czy dziadkach. Ma ona wielką wartość sentymentalną dlatego też w naszej pracowni złotniczej dokładamy wszelkich starań, by naprawę biżuterii wykonywać najdokładniej i najlepiej jak to tylko możliwe. Taką usługę gwarantujemy w Gold4u w Krakowie.
Biżuteria i wyroby jubilerskie z natury są delikatne, a co za tym idzie narażone na uszkodzenia. Najczęstszym typem uszkodzeń biżuterii są uszkodzenia mechaniczne. Mogą one powstać podczas codziennego użytkowania biżuterii, nawet podczas spaceru czy siedzenia. Do tego typu uszkodzeń należy między innymi zerwanie zawieszki od łańcuszka, zerwanie zapięcia, czy nawet przerwanie łańcuszka. Są to uszkodzenia, którym nie sposób przeciwdziałać, zdarzają się one najczęściej przez przypadek, możemy zahaczyć łańcuszkiem o klamkę, szarpnąć i zerwać go. W tym przypadku zdecydowanie
Innym typem uszkodzeń mechanicznych są uszkodzenia, które powstają przy użytkowaniu biżuterii, ale którym możemy przeciwdziałać. Są to uszkodzenia biżuterii powstałe np. podczas treningu, pływania, przenoszenia mebli itd. Jeśli chcemy uniknąć uszkodzeń biżuterii, które wymagały będą dokonania naprawy biżuterii, powinniśmy zdejmować ją przed wykonywaniem tego typu czynności.
Biżuteria może też zostać uszkodzona poprzez niewłaściwe jej przechowywanie. Dużo osób przechowuje biżuterię w sposób nieprawidłowy. Bardzo częste jest trzymanie biżuterii luzem w pudełku, lub szufladzie. Biżuterię powinniśmy przechowywać w taki sposób by każdy element był odizolowany od reszty naszej kolekcji. Bardzo przydatne są tutaj miękkie szmatki i woreczki strunowe. Wystarczy aktualnie nieużywaną biżuterię zawinąć w szmatkę, zamknąć w woreczku i schować do pudełka. Tak przechowywana biżuteria nie wejdzie w żadne reakcje chemiczne z innymi elementami kolekcji. Na szczęście jeśli dojdzie do uszkodzenia w ten sposób to naprawa biżuterii dalej jest możliwa.
Biżuteria może też zostać uszkodzona podczas codziennych prac domowych. Srebro i złoto może wejść w reakcję z detergentami i alkoholem znajdującymi się w środkach czystości, aby zabezpieczyć się przed tego wypadkami wystarczy pamiętać, by zdjąć biżuterię przed myciem naczyń, okien czy podłóg. Dodatkowo biżuterię należy zdejmować również przed kąpielom, czy prysznicem. Woda często ma bardzo duży wpływ na żywotność naszej biżuterii. Woda jest w stanie spowodować nawet poluzowanie się szlachetnych kamieni umieszczonych na pierścionków i w rezultacie ich zgubienie. W takim wypadku naprawa biżuterii nie będzie możliwa bez zakupienia nowego kamienia, więc naprawa będzie wtedy dużo bardziej kosztowna, niż byłoby to w przypadku innych uszkodzeń.
Jest jeszcze jeden typ uszkodzeń biżuterii. Są to uszkodzenia wynikające z użytkowania biżuterii. Do tego typu zaliczyć możemy np. rysy na obrączce powstałe podczas noszenia (obrączka potrafi być zarysowana już dzień po ślubie), wytarcie się biżuterii i inne tego typu uszkodzenia. Naszym zdaniem są to sprawy niewymagające naprawy biżuterii. Jednak jest ona rzecz jasna możliwa, a odrestaurowane kosztowności na pewno będą prezentowały się znakomicie.
Naprawa biżuterii jest zdecydowanie prostsza niż wydaje się to większości osób. Bardzo ważne jest jednak by napraw biżuterii dokonywał doświadczony jubiler, lub złotnik, tylko to da nam gwarancję, że naprawa zostanie wykonana w sposób prawidłowy. Istnieje wiele technik naprawy biżuterii. Możemy wyróżnić te najpopularniejsze:
Naprawy biżuterii wykonywane w krakowskiej pracowni złotniczej Gold4U dokonywane są przez najlepszych złotników i jubilerów. Inspirujemy się historią krakowskiego złotnictwa i jubilerstwa, by dostarczyć państwu najlepsze możliwe usługi. Dzięki temu możemy zagwarantować, że zostaną one wykonane w sposób prawidłowy i zgodny z oczekiwaniami. Każda biżuteria jest dla nas wyjątkowa i wiemy, że jest taka również dla Państwa. Chcemy by biżuterią mogły cieszyć się również Państwa dzieci i wnuki. Cena naprawy biżuterii w naszym sklepie jubilerskim zależy od kilku czynników, takich jak: metal, z jakiego została wykonana biżuteria. Ile kamieni osadzonych jest w biżuterii. Rodzaju i ilości uszkodzeń. Techniki wykonania biżuterii, np. delikatne ażurowe pierścionki naprawić jest zdecydowanie trudniej, niż proste obrączki ślubne. Wiek biżuterii również ma wpływ na cenę naprawy. Zabytkowa biżuteria często wykonana jest ze stopów już nie stosowanych i według przestarzałych technik, w przypadku naprawy takiej biżuterii musimy podjąć specjalne kroki, by mieć pewność, że zostanie ona naprawiona technikami adekwatnymi do epoki z której pochodzi. Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na cenę naprawy biżuterii, jest to czy jest ona gładka, lub czy ma wzorki, albo grawer. Bardzo często w ramach naprawy wykonujemy poprawki grawerskie.